مانیتور پشت صندلی هواپیماها در حال برچیده شدن

طی یک دهه اخیر یکی از بارزترین حوزه های رقابت شرکت های فعال هواپیمایی، صفحات نمایش پشت صندلی های کابین هواپیما بوده است. اما ظاهرا این روند رو به تغییر است.

این صفحات نمایش می توانند در طول پروازهای طولانی مدت برای چند ساعتی هم که شده سرنشینان هواپیما را به خود مشغول نگه دارند. 

هواپیمایی های کشور آمریکا در مورد تجهیز به این صفحات نمایش در هواپیماهای کوچک که پروازهای کم مسافت‌تری انجام می دهند نظرهای متفاوتی دارند. 

برخی از ایرلاین ها معتقدند که با ظهور عصر جدید از اینترنت، تکنولوژی وای فای داخل هواپیما می تواند دستگاه های همراه مسافرین را به راحتی تبدیل به ابزار سرگرمی مناسب کند و دیگر نیاز به صرف هزینه های گزاف برای نصب تجهیزات سخت افزاری پیشرفته نیست.

اما تعدادی دیگر از ایرلاین ها نیز مدعی هستند مسافرین عصر دیجیتال، ترجیح می دهند که در آسمان نیز به امکانات دیجیتال موجود روی زمین دسترسی داشته باشند. 

سه شرکت هواپیمایی بزرگ و برجسته آمریکا مانند آمریکن ایرلاین،  یونایتد ایرلاین و   آلاسکا گروپ  تصمیم دارند از روی صندلی هواپیماهایی که پرواز داخلی انجام می دهند، این صفحات نمایش را حذف کنند. مانند هواپیماهای رنج متوسط ۷۳۷  ، A۳۲۰ بوئینگ و هواپیمای ایرباس اس‌ای. 

ساوت‌وست ایرلاین اعلام کرد هرگز هواپیماهی بوئینگ ۷۳۷ خود را به این صفحات نمایش مجهز نکرد و تصمیمی هم به تغییر این روند ندارد. 

در این بین شرکت های دلتا ایرلاین و جت‌بلو ایرویز معتقدند که صفحات نمایش پیشرفته تر با امکانات ارتقا یافته می تواند مسافرین بیشتری جذب کند. در اروپا هواپیماهای کوچکی که مسافت های کمتری را طی می کنند به ندرت این صفحات نمایش دیده می شود اما در بین هواپیمایی های بزرگ منطفه آسیا زیاد دیده می شود. 

عدم وجود این صفحات نمایش و یا تصمیم به حذف آنها صرفا یک دلیل دارد: آنهم وجود گوشی های هوشمند که تقریبا همه افراد انرا دارند. 

بر اساس همین استدلال برخی از هواپیمایی ها فقط سرویس پخش  ویدیو در داخل هواپیما ارائه می دهند تا هزینه های کمتری متحمل شوند. 

ایرلاین هایی که معتقدند این صفحات نمایش باید حذف شود می گویند که این تجهیزات علاوه بر هزینه دردسرهای دیگری نیز دارد مثلا وزن بار هواپیما را افزایش داده و به همین دلیل هزینه مصرف سوخت نیز بالا می رود. به علاوه تکنولوژی صفحات نمایش پشت صندلی های هواپیما، خیلی سریع تر از گوشی های هوشمند به سمت منسوخ شدن حرکت می کند.  

کورت استاچ، نائب رئیس ارشد بخش بازاریابی و جذب مسافر هوایی آمریکا می گوید که رسیدگی به این صفحات نمایش گران تمام می شود: مشکلات اصلی از جایی شروع می شود که چند سالی از عمر این صفحات نمایش بگذرد.

استاچ ادامه داد که بیش از ۵۰ درصد مسافرین هواپیمایی های آمریکا، با خود دو دستگاه حمل می کنند. به همین دلیل، تجهیزات شارژ و برق رسانی گجت ها و همچنین استفاده از آنها، در اولویت اول مسافرین قرار دارد.

اما ایرلاین هایی که عقیده دارند این صفحات نمایش باید باقی بمانند مدعی هستند که مسافرین، این روزها عادت دارند که همزمان با دو دستگاه کار کنند، یکی برای تماشای فیلم و ویدیو و دیگری برای گشت و گذار در وب. 

ماریا استویانوا مدیر بخش توسعه محصولات هواپیمایی جت‌بلو می گوید: فقط به دلیل اینکه کاربر در آسمان است به این معنی نیست که علاقه داشته باشد عادات زندگی روی زمین خود را نادیده بگیرد. ما باید تلاش کنیم مسافر ،تجربه ای که در اتاق نشیمن خانه خود دارد را داخل آسمان نیز تجربه کند.

دو ایرلاین آمریکن و یونایتد برای برخی از هواپیماهایی که مسافت کم می پیمایند این صفحات نمایش پشت صندلی ها را حذف کرده انددر عین حال  دو ایرلاین نیویورک و لس‌آنجلس  اما این صفحات نمایش را حتی در سفرهای کوتاه خود نیز حفظ کرده اند. 

با این وجود، ایرلاین یونایتد تصمیم دارد برای هواپیماهای اقیانوس پیما بوئینگ ۷۳۷ مکس خود صفحات نمایش جدیدی تعبیه کند که تا سال آینده انجام خواهد شد. 

اد باستین از ایرلاین دلتا می گوید که سرگرمی داخل هواپیما امر مهم است به خصوص برای مسافری که بیش از سه ساعت از زمان خود را داخل هواپیما صرف می کند.

با وجود نظرهای متفاوتی که بین ایرلاین های مختلف در مورد این صفحات نمایش وجود دارد همگی تقریبا موافقند که سرویس های پر سرعت وای‌فای گزینه بسیار مناسبی برای ارائه داخل هواپیما محسوب می شود. منبع: بلومبرگ فارسی

نوشته شده توسط :

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *